Ancistrus sp. – Glonojad

Wstęp

 

DSC00592Ancistrus sp. jest jedną z podstawowych ryb na mojej hodowli. Jest to najpopularniejszy z glonojadów. Jego polska nazwa jest dość problematyczna. Można usłyszeć takie nazwy jak Zbrojnik Niebieski lub Zbrojnik kolczasty. Niestety obie są nieprawidłowe. Jego nazwa łacińska Ancistrus sp. gdzie sp. jest skrótem od species czyli gatunek, świadczy o tym, że mamy do czynienia z krzyżówką różnych ryb z gatunku Ancistrus. Niestety żadne źródła – o ile mi wiadomo – nie mówią o tym jakich gatunków użyto do stworzenia tej popularnej ryby. Tak czy inaczej jest piękna i ciekawa.

 

Wygląd Ancistrus sp.

 

Samce Ancistrusa (tak w skrócie będę go nazywał) dorastają do 15cm. Samice są mniejsze. Dorosłe samce mają piękne poroże. Są to wyrostki skórne, które u każdego osobnika są inne. Niektóre samce mają niezbyt długie i pojedyncze inne zaś ( i te są szczególnie cenione przez hodowców) długie i rozgałęzione. Moim zdaniem takie właśnie osobniki powinno się wybierać do rozrodu. Dość duża głowa z oczami umieszczonymi na górnej jej części. Od spodu otwór gębowy, który idealnie nadaje się do zeskrobywania glonów oraz przysysania się do podłoża gdy jest to konieczne (np. silny nurt). W akwariach oczywiście przysysa się również do szyb. Płetwa grzbietowa stosunkowo duża. Kolor ciemno – brunatny do czarnego. Na całym ciele kremowe nierównomierne cętki. Więcej zdjęć możesz obejrzeć tutaj.

 

Pokarm dla glonojada

 

Niestety większość akwarystów uważa, że Ancistrus jest rybą, której nie trzeba specjalnie karmić, jeżeli jest w akwarium ogólnym bo naje się „przy okazji” a poza tym je glony. Tymczasem trzeba go karmić tak samo jak i inne ryby a nawet powiedziałbym, że jest dość wymagającą rybą jeżeli chodzi o pokarm. Podstawą diety powinien być pokarm roślinny. Może to być sparzona sałata (pod warunkiem, że pochodzi z pewnego źródła), marchewka gotowana, kalafior gotowany, groszek gotowany, fasolka szparagowa gotowana, kabaczek parzony, szpinak parzony, mniszek lekarski parzony i inne pokarmy roślinne. Oprócz tego powinno się podawać pokarmy w tabletkach. Jednak należy uważać by nie były to zbyt duże ilości ponieważ karmienie tylko sztucznym pokarmem przeważnie kończy się zapaleniem przewodu pokarmowego. Ryby zaczynają wtedy wydalać białawe lub nawet normalnego koloru ale nitkowate odchody a następnie dostają wzdęcia i jeżeli szybko nie przeprowadzimy głodówki to odchodzą. Ponadto często ciągnące się odchody są brane za objaw zakażenia ryb nicieniami i bez badania mikroskopowego – leczenia. Jak to się kończy to już nie muszę chyba pisać. Kolejną bardzo ważną sprawą jest zapewnienie rybom dostępu do naturalnego drewna. Mogą to być korzenie drzew lub kora dębu. Ancistrusy jedzą drewno i jest to bardzo istotne dla ich trawienia. Tak więc Ancistrusa karmimy, ale rozsądnie :-). Aaa i jeszcze jedno: jeżeli jest to akwarium ogólne to najlepiej karmić je wieczorem, wtedy inne ryby odpoczywają a dla nich jest to najlepszy czas na posiłek.

 

Woda

 

Ancistrus jest już hodowany w akwariach od wielu, wielu lat. Dlatego przystosował się już do właściwie każdego rodzaju wody i nie sprawia pod tym względem problemów. Jednak ja uważam, że rasowy akwarysta powinien starać się zapewnić rybom warunki jak najbardziej zbliżone do tych jakie miały by w swoim środowisku naturalnym. Dlatego proponuję by utrzymywać TwO ok. 10*, pH= 6,8-7, temp 25*C.

 

Pozostałe warunki

 

Dobrze jest zapewnić w akwarium duże kryjówek. Mogą to być różnego rodzaju groty, wydrążone kawałki drewna, łupiny kokosowe itp. Ważne by były dopasowane wielkością do ryb znajdujących się w zbiorniku, ponieważ jeżeli są za małe to może się zdarzyć, że ryba zaklinuje się w środku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbrojnikowate i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.