Sturisoma Panamense

Sturisoma Panamense – występowanie

Sturisoma Panamense nazywana też Loricarią Panamensis została odkryta w Panamie i stąd wzięła się jej nazwa. Występuje jednak na o wiele szerszym terytoru=ium niż tylko rzeki Panamy. Spotkać ją można również w Kolumbii i Ekwadorze.

Wygląd Sturisomy Panamense

Ja nazywam je małymi krokodylkami. :) Kojarzą mi się z krokodylem ze względu na kształt ich głowy. Mają bardzo zwężony nosek i w ogóle ich ciało przypomina krokodyla, choć to oczywiście moje subiektywne odczucie. Na górze noska osadzone sa otwory nosowe, za nimi wysoko osadzone są oczy. U spodu głowy znajduje się otwór gębowy z przyssawką. Płetwa grzbietowa jest dość wysoka. Płetwa ogonowa zakończona zarówno na górze jak i na dole długimi promieniami, przy czym górny jest dłuższy. Ryba jest długa i smukła. Zresztą najlepiej jak zwykle zobaczyć zdjęcia: tutaj

Dymorfizm płciowy

Samiec u dołu skrzeli, przed płetwami piersiowymi posiada wyrostki (kolce, wąsiki), które stroszy gdy jest zdenerwowany.

Charakter Sturisoma Panamense

Są to ryby bardzo spokojne i nadające się do akwariów towarzyskich.

Żywienie

Sturisoma nie przysparza żadnych problemów żywieniowych, jednak pamiętać należy, że zdecydowaną podstawę wyżywienia powinny stanowić pokarmy roślinne. Nie powinno też w zbiorniku zabraknąć drewna, które potrzebne jest jej do prawidłowego trawienia. Bardzo lubią wysuszone liście Magnolii. :)

Warunki bytowe

Ryby te w naturze bytują w raczej wartko płynących i czystych wodach i w miejscach zacienionych. Lubią dużo kryjówek pod postacią korzeni i kamieni. Na dnie można umieścić liście (np. Magnolii, Buku, Dębu). Twardość wody średnia 10-12* dGH. Woda powinna mieć pH w granicach 6,5-7,2. Temperatura 22-27*C.

Rozmnażanie

Dobrana para odbywa tarło przeważnie na szybie akwarium. Samica składa (przynajmniej u mnie) do 60 jaj, których później pilnuje samiec. Wylęg w zależności od temp. następuje po ok 5-7 dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy ryb i porady, Zbrojnikowate. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.