Żaglowiec Skalar – Pterophyllum scalare

Żaglowiec Skalar – Wstęp

Jedną z ryb stanowiących podstawę mojej hodowli jest Pterophyllum scalare czyli popularny Skalar. Prawidłowa polska nazwa tego gatunku to Żaglowiec Skalar.
Nie będę tutaj pisał o systematyce, bo zdaję sobie sprawę, że większość z Was zagląda tu by dowiedzieć się konkretów na temat tej pięknej ryby. To samo dotyczy historii odkrycia gatunku. Te wiadomości są powielane wielokrotnie w Internecie, więc łatwo je znaleźć.

Żaglowiec Skalar – Występowanie 

Pterophyllum scalare żyje w Amazonce oraz jej dopływach znajdujących się na terenach: Brazylii, Gujany, Gujany Francuskiej oraz Peru i Kolumbii.

Wygląd Pterophyllum scalare

Żaglowiec skalar występujący w naturze ma przeważnie ubarwienie szaro-srebrzyste jednak spotyka się też egzemplarze o delikatnym odcieniu zielonkawym, żółtawym lub złotawym. Na tym podstawowym ubarwieniu przebiegają cztery pionowe pręgi o kolorze czarnym lub ciemno-brunatnym. Pierwsza jest wyraźnie zaznaczona i przebiega przez oko. Druga nieco bledsza, rozpoczyna się pomiędzy szóstym a siódmym promieniem płetwy grzbietowej i kończy na początku płetwy odbytowej. Trzecia najciemniejsza i najszersza z wszystkich przebiega przez najdłuższe promienie płetwy grzbietowej aż do najdłuższych promieni płetwy odbytowej. Czwarta jest umiejscowiona u nasady płetwy ogonowej. Oprócz tych czterech podstawowych pręg są jeszcze dwie. Są one o wiele mniej wyraźne i nie zawsze widoczne. Pierwsza z nich pojawia się czasami pomiędzy pierwszą i drugą, a ta druga pomiędzy drugą i trzecią. Tak mniej więcej wyglądają dziko żyjące Skalary. Natomiast ryba ta tak długo jest już rozmnażana w niewoli, że stworzono całą gamę odmian barwnych. Zajrzyj do galerii.

Warunki hodowli

Skalar należy do najpopularniejszych ryb akwariowych. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze, dlatego że tak długo żyje już w niewoli to toleruje praktycznie każdą byle czystą i ciepłą wodę, no a po drugie jest po prostu piękny. Należy do rodziny Pielęgnicowatych. Dlatego też w czasie dobierania się w pary oraz w czasie tarła może przeganiać inne ryby. Jednak rzadko się zdarza, żeby zrobiły jakiejś rybie krzywdę. Idealnie nadają się do ozdobnego akwarium towarzyskiego. Mogą przebywać nawet z małymi gatunkami ryb. Wyjątek stanowią tutaj Neony, które wcześniej czy później zostaną przez nie zjedzone. Skalar jest rybą mało wymagającą również w kwestii pokarmu. Zjada właściwie każdy rodzaj pokarmu zwierzęcego. Mogą to być pokarmy żywe, mrożone ale również suszone, płatki czy granulaty. Pomimo iż tak jak pisałem wcześniej znosi właściwie każdą wodę, to optymalne warunki dla niego mieszczą się w granicach pH= 6-7, temperatura od 26-30*C, twardość ogólna (TwO) = 5-15*. Jeżeli zapewnisz mu takie właśnie warunki to możesz liczyć na to iż zaprezentuje Ci się z najpiękniejszej strony. Na temat rozmnażania skalara napiszę osobny artykuł, kiedy tylko znajdę wolną chwilę ;).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pielęgnicowate i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.