Barwniak czerwonobrzuchy – Pelvicachromis pulcher

Wstęp

 

Barwniak Czerwonobrzuchy Pelvicachromis pulcher to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Nieduża ale niezwykle piękna. Warunkiem jest utrzymywanie jej w odpowiednich warunkach. Zresztą tak jak wszystkie inne ryby pokazuje w pełni swoje piękno tylko wtedy, gdy jest jej dobrze.

 

Jak wygląda Barwniak Czerwonobrzuchy?

 

Barwniak Czerwonobrzuchy jest niewielką rybką. Samiec dorasta do 9cm a samica do 7cm. Ciało ma w kształcie … torpedy. Takie militarne skojarzenie mi przyszło do głowy. Wzdłuż ciała biegną dwa ciemne pasy. Jeden na grzbiecie a drugi w połowie ciała. Pomiędzy tymi pasami ciało jest zabarwione żółtawo-kremowo. Płetwa grzbietowa jest długa, rozmieszczona na całym grzbiecie. U dołu czarna potem błękitno-żółto-pomarańczowa. U samicy dodatkowo znajdują się na niej atrapy jajowe. Poza tym znajdują się też w górnej części płetwy ogonowej zarówno samca jak i samicy. Samica poza tym charakteryzuje się pełnym brzuszkiem w kolorze rubinowym. Muszę powiedzieć, że dość trudno opisać tę rybę. Mieni się wieloma kolorami. Najlepiej obejrzeć zdjęcia, zarówno tutaj jak i inne w necie.

 

Występowanie Pelvicachromis pulcher

 

Barwniak Czerwonobrzuchy zamieszkuje wody delty Nigru, Nigerii i Kamerunu. Zarówno w wodach słodkich jak i słonawych.

 

Pokarm

 

Barwniak Czerwonobrzuchy nie jest wybredny jeżeli chodzi o pokarm. Zjada zarówno pokarmy żywe, mrożone jak i suszone. Trzeba tylko pamiętać, że jest rybą wszystkożerną i w jego diecie nie powinno brakować również pokarmów roślinnych.

 

Woda

 

Najładniejsze kolory i naturalne zachowania ryby przejawiają w wodzie o TwO ok. 10 i pH 6,8-7. Temp. 24-28*C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pielęgnicowate i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *