Pielęgnica Elliota – Thorichthys Ellioti

Pielęgnica Elliota – występowanie

Pielęgnica Elliota Thorichthys Ellioti pochodzi z południowego Meksyku. Można ją znaleźć w Rio Papaloapan i Rio de las Mariposas.

Wygląd Thorichthys Ellioti

Pielęgnica Elliota jest blisko spokrewniona z Pielęgnicą Meeką. Jest jeszcze bardziej kolorowa niż jej kuzynka. To piękna i bardzo kolorowa ryba. Mój opis nie odda oczywiście jej piękna ale no cóż…spróbuję. :)

Płetwa grzbietowa i odbytowa Thorichthys Ellioti obrzeżone są na pomarańczowo-czerwono. Brzuch i skrzela w zależności od nastroju ryby są mniej lub bardziej czerwone. Na całym ciele ryby widać błękitne połyskujące kropeczki. Na pokrywach skrzelowych są czarne niebiesko obrzeżone plamy. Ryba strosząc skrzela udaje w ten sposób większą.

Dymorfizm płciowy

Samiec ma dłuższe płetwy grzbietową i odbytową. Samica na płetwie grzbietowej ma czarną plamę z niebieskimi punkcikami.

Charakter Pielęgnicy Elliota

Jak na pielęgnice to są dość spokojne ryby. Nadaje się do akwariów towarzyskich.  Raczej nie powinniśmy jej łączyć z innymi agresywnymi gatunkami. W czasie tarła mogą być agresywne w stosunku do innych ryb. Dlatego zbiornik powinien mieć min. 80 cm długości. Ryby zajmą wtedy terytorium w jednym końcu akwarium a reszta obsady będzie mogła się schronić w drugim. W stosunku do współplemieńców są bardzo agresywne. Dlatego w akwarium powinna być jedna para. W innym wypadku należy liczyć się z tym, że samce będą walczyły i najprawdopodobniej jeden z nich zginie.

Żywienie

Ryby te nie stwarzają żadnych problemów żywieniowych. Jedzą właściwie wszystkie rodzaje pokarmów. Zdecydowaną przewagę w diecie powinny mieć pokarmy mięsne.

Warunki bytowe

W naturalnych warunkach Thorichthys Ellioti żyje w wodach raczej zacienionych. Wokół rosną drzwewa, więc dno usiane jest korzeniami, gałęziami i liśćmi. W akwarium oczywiście dobrze by było stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone. Kryjówki z korzeni, kamieni a na dnie liście to będzie idealne środowisko. Rośliny mogą być ale nie muszą. W naturalnym środowisku raczej występują rzadko. Najlepsze będą pływające. Będą spełniały rolę rozpraszacza światła a do tego będą pożerały azotany. Jest to bardzo ważne bo Pielęgnica Elliota nie lubi ich wysokiego poziomu. Będą rośliny czy nie to i tak wodę trzeba często podmieniać.  Jako podłoże proponowałbym piasek. Woda powinna mieć pH 7-7,8. Temperatura od 25-28*. Twardość ok 15* dGH.

Rozmnażanie

Dobrana para odbywa tarło nad korzeniem lub płaskim kamieniem. Samica składa od 150-450 ziaren ikry. Para pilnuje razem ikry. Larwy wykluwają się zależnie od temperatury po 48-72h. Rodzice przenoszą je do wcześniej wykopanych dołków. Po następnych 48 godzinach narybek zaczyna pływać i z czasem zajmuje coraz większą powierzchnię. Rodzice opiekują się młodymi tak długo aż nie zaczną być samodzielne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy ryb i porady, Pielęgnicowate. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Pielęgnica Elliota – Thorichthys Ellioti

 1. Tyciek pisze:

  Witam chciałbym się spytać czy to możliwe ze eliot dobrał się w parę z akara pomarańczowopletwa

  • Robert Dreszer pisze:

   Witam.
   Wprawdzie nie słyszałem jeszcze o takim przypadku, jednak myślę że to możliwe. Tak czy inaczej nie powinno się dopuszczać do takich krzyżówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *