Księżniczka z Burundii – Neolamprologus brichardi

Księżniczka z Burundii – Występowanie

Księżniczka z Burundii zwana inaczej Lirniczką pochodzi z Afryki z jeziora Tanganika. Zamieszkuje litoral skalny na głębokości od 5 do 10m.

Wygląd Neolamprologus brichardi

To naprawdę piękna ryba. Ciało ma nieco bocznie spłaszczone i delikatnie wygrzbiecone. Dorasta do 10cm. Kolory… ach te kolory. W tym przypadku dość trudne do opisania. Nie jest to jakaś niesamowicie kolorowa ryba. Jest koloru powiedzmy srebrzysto-szarego. Końcówki płetw ma białe a właściwie srebrzyste a nawet wpadające w błękit. Może właśnie dlatego, że te kolory są takie subtelne – jest taka piękna. No i uwierzcie mi nie bez powodu jej polska nazwa to Księżniczka z Burundii. Tak czy inaczej lepiej zobaczyć zdjęcia.

Warunki hodowli Księżniczki z Burundii

Księżniczki jak już napisałem zamieszkują litoral skalny jeziora Tanganika. Dlatego głównym wystrojem akwarium powinny być skały. Jako podłoże najlepiej zastosować drobny piasek. Skały proponuję poukładać tak by powstało jak najwięcej grot, szczelin i jaskiń. Księżniczki nawet jak oswoją się z akwarium i otoczeniem to i tak pozostają dość mocno płochliwe. Wystarczy gwałtowny ruch przy akwarium a wszystkie chowają się gdzie popadnie. Dopiero po małej chwili zaczynają wystawiać głowy kontrolując czy wszystko jest ok. Jeżeli chodzi o wielkość akwarium to dla jednej pary wystarczy 80 litrów. Jeżeli chcemy od razu większe stadko to najlepszym wyjściem będzie 200 litrów. Woda po winna być o pH>7, 15* twardości ogólnej (TwO, dGH) i 4* twardości węglanowej (TwW, dCH). Temperatura 26*C.

Żywienie

Niektóre źródła podają, że Księżniczki są wybredne żywieniowo. Nie zauważyłem tego u swoich ryb. Chociaż do żarłoków nie należą. No ale trudno się dziwić. Księżniczka musi dbać o linię :). Dorosłe Księżniczki powinny dostawać pokarmy żywe, mrożone i w mniejszych ilościach płatki. Zarówno mrożonki jak i żywe najlepsze są czarna larwa komara, larwa wodzienia i dorosła artemia.  Niezbędnym składnikiem diety są pokarmy roślinne. Można podawać szpinak, pokrzywę oraz próbować innych warzyw. Z płatkowych pokarmów podaję spirulinę forte i supervit. Narybek żywimy podobnie, z tym że żywe i mrożone pokarmy dajemy drobniejsze a więc w kolejności w miarę wzrostu: naupliusy solowca, cyklop.

Dymorfizm płciowy

Płeć jest dość trudna do rozróżnienia. Samce mają nieznacznie dłuższe płetwy a kiedy są dorosłe guz tłuszczowy.

Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest trudne. Wręcz odwrotnie. Jeżeli ryby będą miały dobre warunki i pożywienie trudno wręcz będzie zapobiec tarłu. Dlatego zastanów się najpierw czy będziesz mia co zrobić z przybytkiem. :)

Ciekawostki

Księżniczki są rybami rodzinnymi. :) Kiedy zaczniemy od pary ryb, bardzo szybko będziemy mieli całe stadko. Co ciekawe wszystkie pozostają w grupie i nie są odganiane przez rodziców w miarę wzrostu. Wręcz odwrotnie. Kolejne pokolenia pomagają rodzicom opiekować się młodszym rodzeństwem. To naprawdę ciekawe zachowania rzadkie w świecie ryb i warte obserwacji.

Zdjęcia w galerii możesz zobaczyć tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opisy ryb i porady, Pielęgnicowate i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.