Gurami dwuplamy – Trichogaster trichopterus

Wstęp

 

Gurami dwuplamy (Trichogaster trichopterus) jest bardzo popularną rybką. Jest lubiana przez akwarystów, ze względu na dużą tolerancję co do parametrów wody, łagodne usposobienie, oraz dość ciekawe zachowania rozrodcze.

 

Występowanie Gurami Dwuplamy

 

Gurami dwuplamy żyje w wodach Półwyspu Malajski, Sumatry i Tajlandii. Zamieszkuje małe stojące zbiorniki, takie jak rowy, rozlewiska, małe bajorka i pola ryżowe.

 

 

Wygląd

 

Ciało bocznie spłaszczone. Otwór gębowy zwrócony ku górze. Na niebieskim tle znajdują się dwie plamy. Jedna u nasady ogona, druga w środkowej części ciała. Płetwy brzuszne przekształcone w długie nitkowate wyrostki. Dorasta do 12cm. Samiec ma dłuższą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Samica ma bardziej pełny brzuch.

 

 

Warunki hodowlane

Woda od miękkiej do twardej czyli od 4-20*. Temperatura od 25-28*. Odczyn pH od 6-7,5.

Ryby są przystosowane do przebywania w zbiornikach o małym natlenieniu. Posiadają narząd oddechowy zwany labiryntem.

Tarło Gurami jest bardzo widowiskowe. Samiec najpierw buduje pod powierzchnią wśród roślin pływających, gniazdo z piany. Następnie pod gniazdem wielokrotnie odbywa się tarło. Samiec obejmuje samicę i drżąc ściska. Samica wypuszcza wtedy ikrę. Ikra unosi się pod powierzchnię a samiec ją zbiera i umieszcza w gnieździe. Po zakończonym tarle należy odłowić samicę ponieważ samiec robi się agresywny w stosunku do niej. Samiec opiekuje się gniazdem aż do wylęgu młodych. Wtedy najlepiej go odłowić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Guramiowate i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.