Biotopy

Akwarium biotopowe – czyli jakie?

W tym dziale będę pokazywał akwaria, które spełniają definicję akwariów biotopowych. Biotopowe akwarium to takie, które w jak najdokładniejszy sposób odzwierciedla środowisko naturalne.

Niestety nie mam zdjęć moich akwariów z przeszłości, dlatego akwaria, które tu pokarze to są akwaria powstałe od listopada 2014 roku. Mam nadzieję, że jeszcze ich trochę będzie.

Oto pierwsze. Biotop Rio Negro. Z czasem zmienił się w bardziej ogólny BW (Black Water).

BW to biotop czarnych wód. Czarne wody zawierają dużo garbników i kwasów humusowych i to im właśnie zawdzięczają swą barwę. Pomimo, że są one (w zależności od ilości rozpuszczonych garbników i kwasów) mniej lub bardziej ciemne to nie są mętne. Reasumując są ciemne ale przejrzyste. Są to wody bardzo miękkie i kwaśne. Ich pH zawarte jest pomiędzy 4,5 a 6. Zdarzają się też poniżej 4,5. Dlatego do stworzenia takiego biotopu trzeba mieć filtr RO. No chyba, że przez cały czas chcemy kupować wodę RO lub destylowaną. O żywicach nie będę pisał, bo chyba nikt już ich nie stosuje.

Jako podłoże najlepiej zastosować piasek Należy go najpierw sprawdzić czy nie reaguje z wodą. Można to sprawdzić polewając trochę piasku odrobiną kwasu. Jeżeli się pieni to znaczy, że nie nadaje się do tego biotopu. Kwaśne biotopy muszą mieć na podłoże zastosowany żwir lub piasek obojętny. Jako dekoracje stosujemy korzenie, gałęzie, łupiny orzecha kokosowego, liście, szyszki olchy, jednym słowem wszystko co występuje w takim biotopie i jednocześnie wydziela garbniki lub kwasy humusowe. Doprowadzi to do tego, że nasza woda będzie wyglądała jak herbata i będzie kwaśna, a przecież o to nam właśnie chodzi. CDN…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akwaria ozdobne i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *